OD FREDRY DO SŁOWACKIEGO

from/per person 0.00

Pomniki Wrocławskie – od Fredry do Słowackiego

Zapraszam na spacer śladami wrocławskich pomników, tych najstarszych jak i tych powstałych całkiem niedawno. Każdy dobry przewodnik po Wrocławiu potrafi tak poprowadzić grupę, aby ta z pozoru mało popularna wycieczka okazała się niezapomnianym przeżyciem. To właśnie pomniki są najlepszymi, lecz niestety niemymi, świadkami historii. My jednak spróbujemy nieco „pociągnąć je za język.”

Zobaczymy między innymi:

– Pomnik anonimowego przechodnia, usytuowany na rogu ulicy Świdnickiej i Piłsudskiego. Składa się z 14 postaci odlanych z brązu, symbolizuje zmiany jakie zaszły w Polsce w ostatnich dziesięcioleciach. Amerykańskie czasopismo „Budget Travel” uznało instalację za jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na świecie!

Fontannę „Szermierz”, przedstawiająca samego rzeźbiarza, profesora berlińskiej Akademii Sztuk Pięknych Hugo Lederera, który będąc studentem przegrał w karty cały majątek oraz ubranie, została mu tylko szpada. Ulubione miejsce spotkań wrocławskich studentów.

– Pomnik Aleksandra Fredry, który został w roku 1950 przywieziony do Wrocławia ze Lwowa. Umieszczono go w Rynku, na miejscu gdzie przed II wojną światową stał pomnik króla Prus Fryderyka Wilhelma II.

– „Powodziankę”, pomnik przedstawiający kobietę niosącą książki, hołd artysty dla tysięcy wrocławian, którzy w roku 1997 walczyli z największą w historii powodzią, jaka dotknęła miasto.

– Pomnik Bolesława Chrobrego na koniu, wykonany ze spiżu, o wadze ponad 6,5 tony, jeden z najmłodszych pomników we Wrocławiu.

– Pomnik Mikołaja Kopernika, odsłonięty na pięćset lecie urodzin słynnego astronoma, zaliczany do ważniejszych dzieł polskiej sztuki współczesnej.

– Pomnik Juliusza Słowackiego, kopia rzeźby polskiego wieszcza narodowego, stworzona przez Wacława Szymanowskiego w roku 1909. Odsłonięto go w 39. rocznicę „powrotu Wrocławia do Macierzy”, w godzinę kapitulacji Festung Breslau.

– „Pociąg do nieba” – czyli oryginalny, pochodzący z roku 1944 parowóz „odlatujący” spod Muzeum Sztuki Współczesnej. Symbolizuje spełnianie marzeń.

 

Czas trwania wycieczki:

2,5 – 3 h

Polecam także:

STARÓWKA WROCŁAWSKA

(0)

OSTRÓW TUMSKI

(0)

WIELKA WYSPA i ZOO

(0)

NAUKA WE WROCŁAWIU

(0)

OD FREDRY DO SŁOWACKIEGO

(0)

SZLAKIEM KRASNALI

(0)

WROCŁAWSKI WĘZEŁ WODNY

(0)

DZIELNICA CZTERECH ŚWIĄTYŃ

(0)