DZIELNICA CZTERECH ŚWIĄTYŃ

from/per person 0.00
Przewodnik miejski we Wrocławiu

Dzielnica czterech świątyń

Podczas wycieczki zapoznamy się z wrocławską ścieżką kulturową „Dzielnica czterech świątyń”. Powołana do życia w roku 1995 inicjatywa ma na celu umacnianie współpracy pomiędzy różnymi wyznaniami oraz symbolizować różnorodność i tolerancję Wrocławia. Na jej unikalny charakter mają wpływ wspaniałe zabytki architektury sakralnej. Każdy przewodnik miejski we Wrocławiu traktuje tę część miasta w sposób wyjątkowy, jest to bowiem ewenement, nie tylko na skalę europejską, ale i światową. Szczególnie polecam wizytę w Synagodze pod Białym Bocianem, na pewno zrobi na każdym wrażenie, choć wstęp tam jest płatny.

Zobaczymy między innymi:

– Sobór Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy we Wrocławiu, prawosławną katedrę powstałą na przełomie XV i XVI wieku. Na wieży świątyni znajduje się „zegar kluskowy”, który od zawsze spóźniał się około 15 minut. W roku 1958 Andrzej Wajda w zniszczonym działaniami wojennymi kościele kręci sceny jednego ze swoich najlepszych filmów „Popiół i Diament”.

– ewangelicki późnobarokowy Kościół Opatrzności Bożej, przy którym znajduje się siedziba luterańskiego biskupa diecezji wrocławskiej. Nazywany również kościołem dworskim, ponieważ w jego sąsiedztwie znajduje się wrocławska rezydencja króla Prus Fryderyka II Wielkiego.

– XVII wieczny barokowy rzymskokatolicki Kościół św. Antoniego z Padwy, należący do klasztoru Paulinów.

– Synagogę pod Białym Bocianem, która oprócz miejsca praktyk religijnych jest również doskonale rozwijającym się ośrodkiem kultury żydowskiej. W jej wnętrzach odbywają się liczne wydarzenia artystyczne, koncerty i wystawy.

– ulicę Włodkowica, która od XIX wieku była ważnym, miejscem w życiu wrocławskiej gminy żydowskiej, jednej z najbardziej interesujących w Europie, która praktycznie przestała istnieć w latach faszyzmu w Niemczech. Obecnie miejsce pełne kawiarni, restauracji, galerii, pracowni artystycznych.

Tak jak wspominam na wstępie istnieje możliwość zakupu biletów wstępu na godzinne zwiedzanie Synagogi pod Białym Bocianem, połączone z prelekcją na temat historii wrocławskiej gminy żydowskiej od średniowiecza do współczesności oraz zwiedzeniem wystawy stałej: „„Historia Odzyskana. Życie Żydów we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku”. Rezerwację terminu należy zrobić z odpowiednim wyprzedzeniem.

 

Czas trwania wycieczki:

2,5 – 3 godziny

Polecam także:

STARÓWKA WROCŁAWSKA

(0)

OSTRÓW TUMSKI

(0)

WIELKA WYSPA i ZOO

(0)

NAUKA WE WROCŁAWIU

(0)

OD FREDRY DO SŁOWACKIEGO

(0)

SZLAKIEM KRASNALI

(0)

WROCŁAWSKI WĘZEŁ WODNY

(0)

DZIELNICA CZTERECH ŚWIĄTYŃ

(0)