OSTRÓW TUMSKI

from/per person 82.00

Ostrów Tumski

Podczas tej wycieczki zapoznamy się z najstarszą częścią Wrocławia, pełną zabytków, zamieszkaną już ponad tysiąc lat. Kolebka naszego miasta, powstała na obszarze przepraw na Odrze. To tutaj przez kilkaset lat była budowana najpiękniejsza świątynia na Śląsku – Katedra Wrocławska. Zwiedzanie Wrocławia z przewodnikiem turystycznym ma tę zaletę, że w każdym momencie możecie przenieść się w czasie do dowolnej epoki w historii miasta. A Ostrów Tumski praktycznie „przeżył” je wszystkie.

Zobaczymy między innymi:

Katedrę Jana Chrzciciela – „Matkę Kościołów Śląskich”, najwyższą zabytkową budowlę we Wrocławiu o wysokości 97 metrów, wspaniały zabytek sztuki gotyckiej, którego budowa rozpoczęła się już około roku 1000.

– Kolegiatę Świętego Krzyża i św. Bartłomieja – dwukondygnacyjny kościół to zabytek unikalny na skalę światową, jeden z najcenniejszych na Dolnym Śląsku, wybudowany w XIII wieku jako dar dziękczynny po zakończeniu konfliktu między księciem wrocławskim a biskupem.

– Kościół św. Idziego, który jest najstarszą wrocławską świątynią, w której odprawiane są msze święte do dnia dzisiejszego.

– Pomnik św. Jana Nepomucena, autorstwa Jana Jerzego Urbańskiego, jednego z największych rzeźbiarzy jaki tworzył na Śląsku. Przedstawia świętego dla którego tajemnica spowiedzi była cenniejsza od własnego życia.

– jedyny w Polsce pomnik papieża Jana XXIII, który jako pierwszy uznał prawo Polski do Wrocławia i ziem zachodnich.

– stworzony w roku 1811 Wrocławski Ogród Botaniczny, na terenie którego rośnie ponad 7,5 tysiąca gatunków roślin. Powstał na terenie Ostrowa Tumskiego oraz terenach po fortyfikacjach miejskich, które nakazał zniszczyć Napoleon.

– Orphanotropheum, czyli dawny sierociniec dla młodzieży szlachetnie urodzonej, barokową budowlę z XVIII wieku, w której przez lata działało duszpasterstwo akademickie „Czwórka”.

– Kościół św. Marcina, którego fundamenty pochodzą z około 1000 roku. Pełnił funkcję kaplicy zamkowej.

– wyspę Piasek, jedno z miejsc na których powstał Wrocław, do początków XIX wieku cała wyspa była własnością Kościoła, zatrzymamy się przy pomniku kardynała Bolesława Kominka.

– wejdziemy do Kościoła Najświętszej Marii Panny na Piasku, który został ufundowany już w XII wieku przez Piotra Włosta. W tym gotyckim kościele znajduje się jedna z nielicznych
w regionie ruchoma szopka

 

Czas trwania wycieczki:

2 – 2,5 h

Polecam także:

STARÓWKA WROCŁAWSKA

(0)

OSTRÓW TUMSKI

(0)

WIELKA WYSPA i ZOO

(0)

NAUKA WE WROCŁAWIU

(0)

OD FREDRY DO SŁOWACKIEGO

(0)

SZLAKIEM KRASNALI

(0)

WROCŁAWSKI WĘZEŁ WODNY

(0)

DZIELNICA CZTERECH ŚWIĄTYŃ

(0)