Zwiedzanie z przewodnikiem Wrocław

Place Wrocławia

Plac Solny

Plac Solny we Wrocławiu to rynek pomocniczy wrocławskiego Starego Miasta. Regularny kwadrat  wytyczony w roku 1242 o wymiarach  84,5 na 94 metry.  Od czasów średniowiecza nazywany był Targiem Polskim lub Placem Solnym.

Zwiedzanie z przewodnikiem Wrocław

Zwiedzanie z przewodnikiem Wrocław

W latach dwudziestych XIX wieku ustawiono na placu  pomnik marszałka GebhartaLebrechta von Blüchera. Legendarnego pruskiego dowódcy okresu wojen napoleońskich, który dowodził armią pruską w bitwach pod Waterloo, Kaczawą, Lipskiem, Lützen, Budziszynem. Od jego nazwiska  pochodziła również przedwojenna nazwa Placu. Handlowano na nim przede wszystkim solą z Wieliczki, Halicza oraz skórami, miodem i woskiem.

Najbardziej okazały budynek zbudowany przy Placu to klasycystyczny gmach Starej Giełdy projektu Carla Ferdinanda Langhansa. Wybudowany w latach 1822 – 1824, na gruzach okazałej rezydencji rajcy miejskiego Adama Rehdigera. Na fasadzie tego budynku znajduje się herb z literą „W”, oznaczającą Wratysława, legendarnego założyciela Wrocławia. To nie przypadek, że brakuje w nim innych elementów miejskiego herbu, nie umieszczono ich ponieważ kupcom władze miejskie bardzo źle się kojarzyły, ponieważ podatki w tamtych czasach były nie mniejsze niż dziś. Budynek wyglądem ma przypominać rzymskie pałace, akcentować status najzamożniejszych wrocławskich kupców. Za dnia miejsce interesów, wieczorami centrum towarzyskich spotkań mieszczańskiej elity miasta.

Lata współczesne

W  1997  roku zbudowano na Placu tzw. Małą Iglicę, która przypomina płomyk ognia. Jest to  nawiązanie do wydarzeń z roku1453, kiedy to swoje kazania w mieście wygłaszał  franciszkanin Jan  Kapistran i co doprowadziło do spalenia na stosie 41 wrocławskich Żydów.

Pod częścią Placu Solnego znajduje się schron przeciwlotniczy o powierzchni około 1000 m², w którym mogło jednocześnie przebywać od około 300 osób do nawet 700, w stu niewielkich pomieszczeniach. Prowadziły do niego dwa wejścia, posiadał własny system kanalizacyjny oraz toalety. Jego budowę rozpoczęto w pierwszych miesiącach 1942 roku. Obecnie znajduje się tutaj Get Movie – Galeria Sztuki Filmowej we Wrocławiu.

W latach 1960-1961 odbudowano zniszczone podczas wojny kamienice przy Placu, nadając im głównie barokowy wygląd. Na placu tradycyjnie od lat znajduje się targ kwiatowy, czynny całą dobę.

 

Tagi: , ,