Domy Towarowe Wrocławia

Domy Towarowe Wrocławia – część 1

Mimo, że pierwszy dom towarowy na świeci „Le Bon Marche” powstał w Paryżu w roku 1838 to dopiero pod koniec XIX wieku wielkie, wielokondygnacyjne sklepy z niezliczoną ilością towarów opanowały  Europę.  Łączyły one w jedno funkcję mieszkania właściciela, która została rozbudowana o funkcje handlowe.Na przełomie XIX i XX wieku działało we Wrocławiu prawie 60 luksusowych domów towarowych. W latach międzywojennych przybyło następnych kilkanaście. Mimo tragicznych momentów, które dotknęły nasze miasto w XX wieku wiele z nich przetrwało do naszych czasów, dalej zachwycają swoim pięknem. Oto niektóre z nich:

Dom handlowy Stein & Koslowski pod adresem Rynek 25 powstał w roku 1906. Ten secesyjny budynek zaprojektowany został przez  Alvina Wedemanna dla bieliźniarskiej firmy Stein &Koslowsky.
Od 1956 r. znajdowała się w nim tam siedziba Mody Polskiej.

Domy towarowe Wrocławia

Domy towarowe Wrocławia

Dom Handlowy Modehaus M. Gerstel, przy ulicy Świdnickiej 19; zaprojektowany przez architekta Alvina Wedemanna, wybudowany w roku 1905, w stylu secesji wiedeńskiej.

Dom handlowy Gottstein, przy ulicy Ruskiej 3/4, zaprojektowany przez mistrza murarskiego MaxaKessela, właściciela działki na której powstał sklep. Budynek wybudowany w stylu secesyjnym, inspirowany podobnymi budowlami powstałymi w Berlinie w tym czasie.

Domy towarowe Wrocławia

Domy towarowe Wrocławia

Dom handlowy Martina Schneidera, monachijskiego potentata w branży odzieżowej, obecnie „Podwale”, powstał w roku 1908 przebudowany w roku 1929, kiedy po remoncie na parterze powstała reprezentacyjna restauracja „CafeVaterland”, jedna z najpopularniejszych w mieście w latach 30.tych XX wieku.

Dom handlowy Ludwig Wittemberg& Copowstał w roku 1907 w stylu secesyjnym, według projektu   wrocławskiego architekta HermannaWahlicha.Sprzedawano w nim stroje i akcesoria żałobne, na wyższychpiętrach znajdowały się biura. Od roku 1927 budynek stał się  siedzibąNarodowo-Niemieckiej Partii Ludowej.Po II wojnie światowej mieściła się w nim Krawiecka Spółdzielnia Pracy „Polmoda”.

Dom handlowy Schottländer, przy ulicy Świdnickiej 32 został oddany do użytku w roku 1911 i nosił nazwę „Pod św. Hieronimem”. Właścicielem był  Julius Schottländer niemiecki kupiec pochodzenia żydowskiego, wzbogacił się na dostawał dla armii pruskiej w latach 70.tych XX wieku, następnie inwestował w przemysł na Dolnym Śląsku (młyny, cementownie, cegielnie, cukrownie) W fasadzie budynku z czerwonego piaskowcaumieszczono alegorie przemysłu (robotnika z kołem zębatym, młotem i łańcuchem) oraz handlu (Hermesa z kulą ziemską).

 

Tagi: