Wrocławski Ratusz

Ratusz we Wrocławiu

Ratusz to reprezentacyjny budynek, w którym swoją siedzibę mają władze samorządowe. Wrocławski Ratusz rozpoczęto budować pod koniec XIII wieku, początkowo był to podpiwniczony budynek parterowy z wieżą, którego funkcje ograniczały się do miejsca spotkań Wrocławia i handlu. Kolejne wieki to nieustanne rozbudowywanie Ratusza co było bezpośrednio związane z bogaceniem się i rozwojem miasta oraz jego mieszkańców.

Prace nad budową obiektu zostały zakończone w ostatnich latach XV wieku. Wieża ratuszowa otrzymała zegar w roku 1535 oraz została upiększona rok później herbem Wrocławia. Remonty, przebudowy, adaptacje, naprawy trwały cały wiek XVII i XVIII. W roku 1801 wykonano nowy mechanizm zegarowy.

Piwnica Świdnicka

W połowie XIX wieku Ratusz był budynkiem zaniedbanym, obrośniętym winoroślą, wokół którego toczył się handel miejski. Koniec wieku XIX i początek XX to czas remontów i prób przebudowania obiektu. Stary Ratusz miał ogromne szczęście podczas walk o Wrocław w roku 1945. Uszkodzony w 10 procentach, został odbudowany, prace zakończono w pierwszej połowie 1953. W podziemiach Starego Ratusza przez prawie siedem wieków funkcjonuje piwiarnia. Kiedy w roku 1273 Rada Miejska otrzymała przywilej monopolu na sprzedaż w Piwnicy Miejskiej (najstarsze zapisy o niej zachowały się z roku 1303, w miejskiej księdze rachunkowej). Nazwa Piwnicy pochodzi od miasta Świdnica, w którym przez kilka stuleci produkowano najlepsze i jedno z najbardziej znanych piw w średniowiecznej Europie. „Piwnice świdnickie” kiedyś istniały w każdym Śląskim mieście.

W XVI wieku Rada założyła własny browar i rozpoczęła produkcję własnego piwa „Biały Baran”. W czasach Pruskich piwnica była dzierżawiona browarom. Gruntownie wyremontowana piwnica w latach 1936 – 1938 nie ucierpiała podczas II wojny światowej, funkcjonował w niej punkt opatrunkowy, następnie opuszczona aż do lat 60-tych. Kiedy stała się zwyczajną kawiarnią. Przez wieki Piwnica Świdnicka we Wrocławiu stała się słynna również poza Śląskiem. To tutaj w przebraniu cesarz Zygmunt Luksemburski popijał piwo i podsłuchiwał swoich poddanych, chcąc poznać ich prawdziwe poglądy. Król Maciej Korwin był w niej tak zakochany, że na Węgrzech otworzył taką samą.

Tagi: , , , , , , , , , , , , ,