Wycieczki z przewodnikiem Wrocław

Kościoły we Wrocławiu

Kościół św. Elżbiety

Bazylika pw. św. Elżbiety we Wrocławiu powstała w latach dwudziestych lub trzydziestych wieku XIII. Nie można tego jednoznacznie potwierdzić, ale możemy uznać za jej fundatora Henryka I Brodatego. Parafia św. Elżbiety jest już wymieniona w bulli papieskiej z roku 1252.  Niespełna rok po tej dacie kościół został przekazany szpitalowi św. Elżbiety, który prowadzony był przez krzyżowców z czerwoną gwiazdą. W roku 1257 podczas poświęcenia budowli przez biskupa Tomasza oficjalnie patronką kościoła została święta Elżbieta. Prace nad budową ceglanego kościoła gotyckiego rozpoczęto na początku XIV wieku a zakończono pod koniec wieku XV. Wieża kościelna posiadała hełm o kształcie iglicowym i wraz z nim miała wysokość ponad 130 metrów.

Wrocław bardzo szybko stał się ważnym centrum protestanckim w państwie Habsburgów. Pierwsza msza ewangelicka w kościele św. Elżbiety odbyła się już w kwietniu 1525 roku. 24 lutego 1529 roku podczas burzy hełm kościoła runął. Wrocławscy katolicy od razu uznali, że to kara boska za przejęcie kościoła przez protestantów; sami zaś protestanci byli przekonani, że jeśli podczas takiej tragedii nikt nie zginął to akt łaski  boskiej.

Przy kościele od czasów średniowiecza działała szkołą parafialna, następnie słynne gimnazjum Elisabethianum. Biblioteka znajdująca się nad zakrystią z licznymi drukami i starodrukami była jedną z najlepszych na tych terenach. W wieku XVIII do kościoła trafiają nowe organy, które są największe na Śląsku. Instrument przetrwał działania wojenne, niestety uległ zniszczeniu podczas pożaru kościoła w roku 1976. Bazylika, która szczęśliwie została oszczędzona podczas oblężenia „Festung Breslau” nie miała szczęścia w drugiej połowie wieku XX. W roku 1962 na skutek uderzenia pioruna spłonął barkowy hełm; następny pożar w kościele miał miejsce w roku 1975 i zniszczył wieżę; największy pożar wybuchł 9 czerwca 1976, straty były ogromne, straciliśmy dachy, organy, wyposażenie kościoła. Odbudowa tak naprawdę trwa do dnia dzisiejszego.

Kościół po zakończeniu II wojny światowej i przyłączeniu Wrocławia do Polski wrócił do katolików i od tego czasu służy jako kościół garnizonowy.

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,